Çeşme Tarihi Yerleri

İster dalgalı ılık bir deniz, ister, serin hareketsiz bir deniz, bol oksijenli havasında altın gibi kumların arasında kendinizi daha iyi hissedebileceğiniz bir tatil. Hayal ettiğiniz her şeyi bulabileceğiniz özelliklere sahip şirin bir Ege kasabası. Modern tarzıyla ve dinamik haliyle yerli ve yabancı turistlere hitap ediyor Çeşme. Çeşme tatili sırasında Çeşme tarihi mekanlarını da gezerek Çeşme tatili günlüğünüze yepyeni mekanları ekleyebilirsiniz. Turlar eşliğinde farklı bir güne başlayıp deniz kıyısında gününüzü noktalayabilirsiniz. Erken rezervasyon kampanyalarında yer alan otel seçeneklerininden yararlanarak Çeşme tarihi turunuza başlayabilirsiniz.

Ucuz tatil oteli arayanlarında kendilerine göre bir otel bulabileceği Çeşme, Çeşme de gezilecek yerler ile sizlere hem tarihi yerler gezme fırsatını oluşturuyor hem de deniz tatili yapma fırsatını oluşturuyor. Çeşme tarihi yerleri ile Çeşme de gezilecek yerler içerisinde yer alan Çeşme Kalesi, 1508 yılında Osmanlı Padişahı 2. Beyazıt tarafından yaptırılmıştır. Çeşme tarihi yerleri içinde bulunan Kalenin ilk inşaatı tam deniz kıyısına yapılmıştır. Ancak, sonraki yıllarda denizin doldurulması sonucu bugünkü halini almıştır. Çeşme tarihi yerleri arasında bulunan Kale ve Liman, ticaret ve savaş gemilerini kötü hava koşullarına ve düşman saldırılarına karşı korumaktaydı. Çeşme tarihi yerleri içinde bulanan Çeşme Kalesinin güney kapısı, Osmanlı mimarisinin bütün özelliklerini taşımaktadır. Çeşme tarihi yerleri içinde bulunan Kalenin içerisinde müze bulunmaktadır.

Çeşme tarihi yerleri ile çıktığımız turda nelere dikkat etmelisiniz?

  • Çeşme de gezilecek yerler ile Çeşme Tarihi yerleri içerisinde gezinirken mutlaka şapka ve gözlük kullanmalısınız.
    Çeşme Tarihi Yerleri

    Çeşme Tarihi Yerleri

  • Çeşme tarihi yerleri içinde tur atarken güneş kremi kullanmayı ihmal etmemelisiniz.
  • Çeşme tarihi yerleri ile ilgili bir tura katılırsanız mutlaka fotoğraf makinesini yanınıza almalısınız.

Çeşme tatili sırasında Çeşme de gezilecek yerler içerisinde Çeşme tarihi yerleri arasında bulunan bir başka yer ise Kervansaray’dır. 1529 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan iki katlı kervansaray, Çeşme tarihi yerleri arasında yer alır ve Çeşme tatili sırasında mutlaka görülmelidir. Tipik Osmanlı dönemi kervansaraylarından biridir. Çeşme tarihi yerleri içinde yer alan Kervansaray “U” biçiminde bir plana sahip olup yapının ortasında geniş bir avlu, bu avlunun çevresinde de dükkan, depo ve odalar yer almaktadır.

Çeşme tarihi yerleri ile tarihi bir gün…

Çeşme tatili günlüğünüze daha birçok anı ekleyebilirsiniz. Çeşme tatili ile farklı tarihi yerler görüp herkese gösterebileceğiniz fotoğraflar çektirebilirsiniz. Çeşme de gezilecek yerler arasında bir başka Çeşme tarihi yerleri içinde sayılan çeşmeler, Ege mimarisinin özelliklerine sahiptir ve Ege kasabası olan Çeşme’nin de adı buradan gelmektedir.

Türbeler, camiler ve Çeşmeköy de Çeşme tarihi yerleri arasında yer almaktadır. Çeşmenin tarih kokan yerlerinde harika bir gezinti yapabilirsiniz.

Çeşme tarihi yerleri ile sizleri bekliyor…

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir