Hollanda Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Hollanda Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Çoğu ülkede olduğu gibi, Hollanda vizesi için gerekli belgeler seyahat amacına göre farklılıklar gösteriyor. Yani öncelikle hangi tür vize alacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Ziyaret amacınızı belirleyip hangi vizeyi alacağınıza karar verdikten sonraki bir diğer konu da mesleğiniz, ne iş yaptığınız.

Öncelikle çalışma statünüz ne olursa olsun hazırlamanız gereken evrakları listeleyelim:

  • Hollanda vizesi başvuru formu – Türkçe, İngilizce veya Flemenkçe olarak doldurabilirsiniz; ancak elde doldurmanız gerekiyor. Tarih ve imzaların eksik olmadığına dikkat edin.
  • Pasaportunuzun aslı – Geçerlilik tarihine iyi bakmanız gerekiyor. Döneceğiniz tarihten sonra en az 3 ay daha geçerlilik süresinin olduğundan ve 10 yıldan eski bir pasaport kullanmadığınızdan emin olun.
  • Kimlik fotokopisi – Kimliğinizin ön ve arka yüzünün fotokopisini evraklarınızın arasına eklemelisiniz.
  • Yeni ve eski pasaportlarınızın fotokopisi – Kullanılıp süresi biten ve halen kullanmakta olduğunuz tüm pasaportlarınızın işlem görmüş sayfalarının fotokopileri istenilen belgeler arasında.
  • Seyahat sigortası – Hollanda bir Schengen ülkesi ve tüm Schengen ülkelerindeki prosedürde olduğu gibi, 30.000 Euro teminatlı sigorta poliçesi yaptırmalısınız ve seyahat süresince geçerli olmalı.
  • Seyahat edeceğiniz araçla ilgili rezervasyon – Gemi, uçak, tren gibi hangi ulaşım yolunu kullanacaksanız bununla ilgili rezervasyon bilgilerini eklemelisiniz. Özel aracınızla gidecekseniz ruhsat, ehliyet ve yeşil sigorta poliçeniz olmalı.
  • Konaklama bilgisi – Hollanda’da kalacağınız yerin adresi ve iletişim bilgilerini bildirmelisiniz.
  • 1 adet fotoğraf – Yüz hatlarınızı belli eden, yeni çekilmiş, beyaz zeminli, 35*45 mm boyutlarında bir fotoğraf.

Tüm bu belgeler hazırlandıktan sonra, seyahat türünüze ve mesleğinize göre de ayrı ayrı hazırlamanız gereken evraklar olacak. Örneğin; turist olarak gidecekseniz; evraklarınızı şirket sahibi, kamu çalışanı, emekli, ev hanımı, öğrenci gibi statülerinize istinaden ayrı ayrı hazırlamanız gerekecek. Veya ticari vize almanız gerekiyorsa; karşı şirketten alacağınız ticari davetiyeyi, bir fuara katılacaksanız da fuar davetiyesini belgelerinize eklemelisiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir