Çeşme Gezilecek Yerler

Ege’ nin incisi İzmir’ in en hareketli, en cıvıl cıvıl plajlarına sahip tatil yerlerinden Çeşme, insanlarının sıcaklığı, doğal güzellikleri, düzenlenen plaj partileri, çeşitli festivaller, hareketli gece hayatı ve her bütçeye uygun ucuz tatil seçenekleriyle son yılların en gözde tatil yerlerinden biridir.

İlk Çağlardaki adı “Cyssus” olan Çeşme, önceleri 12 İyonya kentinden biri olan Erytrai’ nin Ildırı İskelesi iken, zamanla Lidya ve Perslerin saldırısıyla zarar görmüş, bir dönem de Bergama ve Roma hakimiyetine bağlanmıştır. “Cyssus” adının Roma Dönemi’ nde verildiği Çeşme, ilk olarak Çaka Bey zamanında Türklerin eline geçmiş, tam olarak Kurtuluş Savaşı’ yla ülkemiz topraklarına kazandırılmıştır. Adından da anlaşıldığı gibi Çeşme’ de birçok tarihi çeşme bulunmaktadır.

Tatil köyleri ve otel fiyatlarıyla, rengarenk plajları, mimari dokusu, güleryüzlü insanları ve birçok sportif aktiviteye imkan verişiyle Çeşme, bugün bir tatilden beklenen hemen herşeyi karşılar nitelikte.

Başta Çeşme Kalesi olmak üzere Kervansaray, Çeşmeler, Camiler ve Çekmeköy, Çeşme’ nin tarihi yerleri olup her biri Çeşme’ den rahatça ulaşılabilecek konumdadır.

Alternatif sporlara meraklı olanlar için de uygun bir coğrafyaya sahip Çeşme’ nin Alaçatı bölgesinde sörf yapabilir, hatta buradaki kulüplere üye olabilirsiniz. Diğer bir seçenek olan dalış için de Fener Adası, Yatak Adası, Eşek Adası ve İldiri Körfezi civarları uygun bölgelerdir. Fener Adası özellikle akıntı dalışından hoşlananlar için ideal olup, buralarda foklara rastlamak bile mümkündür.

29 kmlik kıyı şeridi boyunca birbirinden güzel ve pırıl pırıl plajlara ev sahipliği yapan Çeşme’ de Ilıca, Boyalık Koyu, Şifne, Ilıdrı, Dalyan, Çiftlikköy ve Pırlanta Plajıyla Çatazmak Plajı en ünlü plajlara sahiptir. Ilıca Plajından kuzeydoğu yönünde Şifne’ ye kadar uzanan sahil şeridi güzel ve temiz plajları ve kaplıcalarıyla değerlidir. Çeşme ‘ de hareketli konaklama tesislerinden termal tesislere dek birçok ucuz konaklama yeri mevcut olup, yaz sezonunda tesis bulabilmek neredeyse mümkün değildir. Erken rezervasyon yaptırarak, bu sorunla karşılaşmadan ucuz ve güvenilir tatil fırsatları yakalamak mümkün. Ayrıca güzel bir tesiste, iyi bir konumda konaklamak isteyenler için de erken rezervasyon yaptırmak bir avantaj olacaktır.

Gün içerisinde gezilecek çarşısı, kafeleri; akşamları hareketli eğlence mekanları, restoranları ve düzenlenen konser vb. etkinlikleriyle bir tatil beldesinden çok daha fazlasıdır Çeşme. Denizi, plajları, manzaraları ve enerjik yapısıyla  cennet ülkemizin cennet bölgelerinden biri olan Çeşme, her geçen gün tatilcilerine yenilerini eklemekte.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir