Uludağ Kayak Merkezi – BURSA

Uludağ 2543 m. yüksekliğiyle Batı Anadolu’nun en yüksek dağı olup; bünyesinde barındırdığı Uludağ Kayak Merkezi ise Türkiye’nin en büyük kış ve doğa sporları merkezidir. Uludağ’a günümüzde kayakçıların mabedidir de diyebiliriz. Uludağ ayrıca zengin bir iklim, bitki örtüsü ve hayvan topluluğuna sahiptir.

Uludağ Kayak Merkezi bünyesinde birçok otel, kayak okulu, kayak malzemesi kiralayabileceğiniz kayak odası, alışveriş merkezi, bar ve restoran vardır.

Bu özelliğiyle merkez hem kayak yapan hem de yapmayan tatilcilere hitap etmektedir. Suni karlama yapabilen merkezde kayak için en uygun zaman Aralık ve Mart arasıdır. Merkez, normal kış koşullarında 3 m. kar yağışı alabilmektedir. Bursa’dan toplamda 24 km. sonra Uludağ Milli Parkı girişine ve daha sonra 12 km. daha yol alınarak toplamda Bursa merkeze 36 km. uzaklıktaki otellerin bulunduğu Uludağ Kayak Merkezi’ne ulaşılabilmektedir. Kış aylarında gelen ziyaretçilerin takoz, zincir ve çekme halatı bulundurması gerekmektedir.

Zinciri bulunmayanlar yol kenarındaki yerlerden zincir kiralayabilir veyahut satın alabilirler. Uludağ’a teleferikle de çıkmak mümkün olup 25 dakikada tamamlanan yolculukla varılan noktadan sonra Oteller Bölgesi 7 km. uzaklıktadır. Ancak kayak takımlarını teleferikle çıkartmak yasaktır. Teleferiği kullanacaklar bunu göz ardı etmemelidirler.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir