Yurt Dışına Çıkmadan Yapılması Gereken Hazırlıklar

Yurt Dışına Çıkmadan Yapılması Gereken Hazırlıklar

Yurt içi seyahatlerinizde gideceğiniz yerde dilini, kültürünü bildiğiniz insanlar olduğundan dolayı seyahat sırasında çıkabilecek aksiliklere anında çözümler bulabiliyorsunuz. Fakat yurt dışına çıktığınızda sorun yaşamamak için bazı hazırlıklar yapmanız gerekiyor.

Seyahatinizi Riske Atmayın

Vize, uçak bileti, otel rezervasyonu ve otele transferinizi olabildiğince erken ayarlayın ve seyahat gününüz yaklaştığında tekrar kontrol edin. Rezervasyon ve diğer belgelerinizi sadece elektronik posta adresinizde tutmayın, birer çıktısını yanınıza alın.

Liste Yapmak İyidir

Kendinize bir ihtiyaç listesi hazırlayın. Gideceğiniz ülkede bulacağınızdan emin olmadığınız ve gerçekten ihtiyaç duyacağınız şeylerin bir listesini yapın, çantanızı buna göre hazırlayın. Ekstra ücret vermek istemiyorsanız, çantanız hava yolu şirketlerinin ücretsiz taşıma limitini aşmamalı.

Telefon ve İnternet

GSM firmalarının yurtdışı tarifeleri ile yurtiçi tarifeleri madalyonun iki farklı yüzü gibi. Burada lafı bile edilmeyecek paralara aldığınız internet hizmetini yurtdışında 1mb için 10-15TL’ye varan fiyatlarda satın almak zorunda kalabilirsiniz. Çoğu operatör konuşmalar için de çok pahalı ve bu masraflar döndüğünüzde bütçenizi sarsabilir. Yurtdışına çıkmadan önce kullandığınız operatörün yurtdışı tarifelerini kontrol edin, konuşma ve internet paketi satın alın.

Döviz Büroları

Türkiye’deki döviz bürolarında tüm para bilimlerini bulabiliyorsunuz fakat çoğu ülkede durum böyle değil. Gideceğiniz ülkenin parası dışında yanınıza sadece Euro ve Dolar alın. İlk yurtdışı ziyaretlerimden birinde cebimde hatırı sayılır miktarda TL olmasına rağmen sokak sokak bozdurmaya çalıştığımı ve kredi kartıyla alışveriş yapmak zorunda kaldığımı hatırlıyorum. Kredi kartı meselesine gelince de yanınıza size yurtdışında avantaj sağlayacak olanı alın.

Uluslararası kart anlaşmalarından dolayı Mastercard ve Visa hemen hemen her yerde geçerli fakat buradan hangi bankanın kartını yanınıza alacağınız tamamen size kalmış. Yurtdışı alışveriş faizi en düşük olanı almaya dikkat edin.

Uygun Bileti Bulun

İnternet üzerinden, yapacağınız uçak bileti karşılaştırmaları ile, uçak biletlerinize gereksiz yere bir sürü para vermekten kurtulabilirsiniz.

Şehir Rehberi Alın

Yurt dışına çıkmadan Türkçe anlatımlı, o ülkenin dilinde okunuşların da olduğu bir seyahat kitabı alın. Metrosundan yemeklerine kadar her şeyi anlatması sizin yararınıza olacaktır. Türkçe okunuşların olduğu bir sözlük de alabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir